America's Most Widely Visited Donkey and Mule Webiste!


Home | Membership Application | About the Club | Donkey and Mule Clubs | Classifieds | News! | Event Calendar | Riding Mules | Jumping Mules | Draft Mules | Donkeys | Miniature Donkeys | Mammoth Jackstock | Jack Directory | Jokes | Gift Shop | Mules & More
Magazine
| Western Mule Magazine


Windom Show Results:

 

 

 

005 SW Minnesota Donkey & Mule Show           Sunday, August 21, 2005    Cottonwood County Fairgrounds - Windom Arena

 

Halter classes (One halter class per animal)

1.    Donkeys - 2005 foals 

    1. Maggie - Lazy N Ranch - John Nissen, Corwith , IA

    2. Emmy Lou - Gary Wagenaar, Austin , MN

    3. Sorita -  Lazy N Ranch - John Nissen, Corwith , IA

 

*2.Donkeys - Mini's 36 and under 

    1.  Maxie A -Lazy N Ranch - John Nissen, Corwith IA

    2.  Impressive Mark - Lazy N Ranch - John Nissen, Corwith IA

    3. F-16 - Cindy Story, Faribault MN

        

*3.  Donkeys - Jennets & Geldings - 37 and over

    1.  Oscar - Gary Wagenaar, Austin MN

    2.  Lucy - Dallas Smith , Windom, MN

    3.  Eyor - Leah Jasper, LeRoy MN

    

4.  Donkeys - Jacks over 36 (2 adult  handlers and chain lead required)

    1.  Horse Shoe Hill Berdito - Terri Hurley, Grand Meadow, MN

    2.  Willie - Gary Wagenaar, Austin MN

 

Grand and Reserve Donkey (1st and 2nd place winners in classes 1-4)

Grand Champion Donkey - Horse Shoe Hill Berdito -Terri Hurley, Grand Meadow, MN      

Reserve - Maxie A -Lazy N Ranch - John Nissen, Corwith IA

 

5.     Mules - 2003 Foals - All Breeds

    1.  MV Senorita Bendito - Mary Hurley, Grand Meadow,  MN

    

6.   Mules - Yearlings - All Breeds 

    1.  Polly - Leah Jasper, LeRoy MN

 

*7.Mules - 2 yr. olds - All Breeds 

    1.  Lenard -Sean Groe, Blue Earth,  MN

    2.  Poco Pocket - Sue White, Havelock IA

    3.  Nelson - Leah Jasper, LeRoy MN

 

*8.Mules - Under 53 - 3 yrs. and older 

    1.  Gus - Dylan Paulson, Albert Lea , MN

    2. Lucy - Jan Bernau, Glenville MN

        

*9.Mules - 53 to 56 - 3 yrs. and older

    1.  Henry - Rod Heideman, Albert Lea MN

    2.  Cherokee - Sara Whirrett, Osceola IA

    3.  Reba - Jan Bernau, Glenville MN

    

*10. Mules - Horse - Over 56 - 3 yrs. and older

    1.  Pete - Ray Bjork, Ocheyedan IA

    2.  Buck - Cindy Binning, Woodburn IA

    3.  Virgil - Sue White, Havelock IA

 

*11.Mules - Mare - Over 56 - 3 yrs. and older

    1.  Molly - Merrill Bernau, Emmons MN

 

*12. Mules - Long Mane & Tail Breeds - (Arabian, Tennessee Walker, Saddlebred, Thoroughbred, etc.) 3 yrs. and older

    1.  Scarlet - Sondra Smith, Windom, MN

    2.  Luke - Dallas Smith , Windom, MN

 

*13.Mules - Draft type - 3 yrs. and older 

    1.  Jib - Barney Wahl, Mt. Lake , MN

    2. Earl - Dac Campbell, Mt. Lake , MN

 

Grand and Reserve Champion Mule (1st and 2nd place winners in classes 5-13)

    Grand - Molly - Merrill Bernau, Emmons MN

    Reserve - Lenard -Sean Groe, Blue Earth,  MN

 

*14. Jr. Showmanship (16 yrs. and under)

    1.  Kitten - Jennifer Hurley, Grand Meadow,  MN

    2.  Candied Apple - Mary Hurley, Grand Meadow,  MN

    3.  Charlotte - Alyson Hurley, Grand Meadow, MN

        

*15.Sr. Showmanship (17 yrs. and over)

    1.  Cherokee - Sara Whirrett, Osceola IA

    2.  Rocky - Terri Hurley, Grand Meadow,  MN

    3.  Buck - Cindy Binning, Woodburn IA

 

Pleasure Riding Classes - Enter One Western Pleasure Class Only- (May ride both Western & English)

16. English Pleasure (Any Age)

    1.  Rocky - Terri Hurley, Grand Meadow,  MN

    2.  Candied Apple - Mary Hurley, Grand Meadow,  MN

    3.  Kitten - Jennifer Hurley, Grand Meadow,  MN

 

17.Youth Walk-Trot (12 yrs. and under)  Leadline

    1.  Cherokee - Gage Beens, Osceola IA

    2.  Buck - Trey Buers, Osceola IA

    3.  Lucy - Dakota Heideman, Albert Lea MN

 

*18.Youth Walk-Trot (12 yrs. and under) No Leadline

    1.  Charlotte - Alyson Hurley, Grand Meadow,  MN

    2.  Henry - Dylan Paulsen, Albert Lea MN

 

*19.Jr. Pleasure (16 yrs. and under)

    1.  Candied Apple - Mary Hurley, Grand Meadow, MN

    2.  Kitten - Jennifer Hurley, Grand Meadow,  MN

    3.  Bettsy - Kelsie Venteicher, Ocheyedan IA

 

*20.Men's Pleasure (17 yrs. and older)

    1.  Axel - Sean Groe, Blue Earth, MN

    2.  Yeller - Jim Crowl, Faribualt MN

    3.  Scarlet - Ken Heimendigner, Osage,  IA

 

*21.Women's Pleasure (17 yrs. and older)

    1.  Rocky - Terri Hurley, Grand Meadow, MN

    2.  Virgil - Sue White, Havelock IA

    3.  Scarlet - Sondra Smith, Windom, MN

 

*22.Sr. Walk =-Trot - (17 yrs. and older) No Canter

    1.  Candied Apple - Terri Hurley, Grand Meadow, MN

    2.  Axel - Sean Groe - Blue Earth,  MN

    3.  Virgil - Sue White, Havelock IA

 

*23.Donkey Pleasure (any age exhibitor) 

    1.  Oscar - Gary Wagenaar, Austin, MN

    2.  Lucy - Dallas Smith , Windom, MN

    3.  Duchess - Sondra Smith, Windom,  MN

    

Performance Classes

24.    Costume Class

    1.  Gus - Dylan Paulson, Albert Lea , MN

    2. Lucy - Dakota Heideman, Albert Lea , MN

 

25.    Youth Candy Bar Race (10 yrs. and under) Leadline optional

    1.  Charlotte- Alyson Hurley, Grand Meadow, MN

    2.  Gus - Dylan Paulson, Albert Lea , MN

    3.  Lucy - Dakota Heideman, Albert Lea , MN

 

26.    Catalog Race (11 to 16 yrs.) No Entries

 

27.    Bribe Race

    1.  Cindy - Sondra Smith, Windom, MN

    2.  Lucy - Jan Bernau, Glenville , MN

    3.  No Time

 

*28.    Driving - 2-Up and 4-Up Hitch

    1.  Pete & Kate - Terri Hurley, Grand Meadow, MN

    2.  Jib & Earl - Barney Wahl, Mt. Lake , MN

 

*29    Driving - Single Hitch

    1.  Candied Appel - Mary Hurley, Grand Meadow, MN

    2.  Pete - Jennifer Hurley, Grand Meadow, MN

    3. Red Glo - Laxy N Ranch, John Nissen, Corwith , IA

 

*30.    Jr. Driving (16 yrs. and under)  Must be accompanied by an adult

    1.  Candied Appel - Mary Hurley, Grand Meadow, MN

    2.  Pete - Jennifer Hurley, Grand Meadow,  MN

    3.  Kate - Alyson Hurley, Grand Meadow,  MN

 

31.    Log Pulling

    1.  Pete & Kate - Terri Hurley, Grand Meadow, MN

    2.  Jib & Earl - Barney Wahl, Mt. Lake , MN

    3.  Candied Apple - Mary Hurley, Grand Meadow,  MN

 

*32.    Jumping - 56 and under

    1.  Cindy - Sondra Smith, Windom, MN

    2.  Pete - Mary Hurley, Grand Meadow, MN

    3.  Gus - Rod Heideman, Albert Lea , MN

 

*33.    Jumping - Over 56

    1.  Chick - Mary Hurley, Grand Meadow, MN

    2.  Rocky - Terri Hurley, Grand Meadow, MN

    3.  Jewel - Dallas Smith , Windom, MN  

 

*34.    Jr. Trail Class (16 yrs. and under)

    1.  Kitten - Jennifer Hurley, Grand Meadow, MN

    2. Charlotte - Alyson Hurley, Grand Meadow, MN

    3.  Candied Apple - Mary Hurley, Grand Meadow, MN

 

*35.    Sr. Trail Class (17 yrs. and older)

    1.  Rocky - Terri Hurley, Grand Meadow, MN

    2.  Virgil - Sue Whitte, Havelock IA

    3.  Cindy - Sondra Smith, Windom, MN

 

*36.    Jr. Barrels ( 16 yrs. and under) 

    1.  Chick - Mary Hurley, Grand Meadow, MN

    2.  Junior - Kelsie Venteicher, Ocheyedan IA

    3.  Kitten - Jennifer Hurley, Grand Meadow, MN    

 

*37.Sr. Barrels (17 yrs. and older)

    1.  Virgil - Sue White, Havelock   IA

    2.  Junior - Ray Bjork, Ocheyedan IA

    3.  Cindy - Sondra Smith, Windom, MN

 

*38.    Jr. Poles (16 yrs. and under)

    1.  Chick - Mary Hurley, Grand Meadow,  MN

    2.  Kitten - Jennifer Hurley, Grand Meadow, MN

    3.  Junior - Kelsie Venteicher, Ocheyedan IA

 

*39.Sr. Poles (17 yrs. and older)

    1.  Virgil - Sue White, Havelock , IA

    2.  Junior - Ray Bjork, Ocheyedan IA

    3.  Cindy - Sondra Smith, Windom, MN

 

*40. Key Hole (16 yrs. and under)

    1.  Chick - Mary Hurley, Grand Meadow, MN

    2.  Kitten - Jennifer Hurley, Grand Meadow, MN

    3.  Charlotte - Alyson Hurley, Grand Meadow,  MN

 

*41. Key Hole (17 yrs. and older)

    1.  Virgil - Sue White, Havelock IA

    2.  Cindy - Sondra Smith, Windom, MN 

    3.  Junior - Ray Bjork, Ocheyean MN  

 

42.    Egg & Spoon

    1.  Rocky - Terri Hurley, Grand Meadow,  MN

    2.  Virgil - Sue White, Havelock IA

    3.  Cindy - Sondra Smith, Windom, MN

    

43.    Pantyhose Race (Double entry fee)

    1.  Rocky & Charlotte - Terri & Alyson Hurley, Grand Meadow, MN

    2,  Gus & SS - Dylan Paulson & Rod Heideman, Albert Lea , MN

    3.  Cindy & Scarlet - Sondra & Dallas Smith , Windom, MN    

 

44.   Flag Race

    1.  Cindy - Sondra Smith, Windom, MN

    2.  Scarlet - Dallas Smith , Windom, MN  

    3.  Gus - Dylan Paulson,  Albert Lea , MN

 

HIGH POINT AWARDS - Mule Pad - Donated by Steve Edwards, Queen Valley , Arizona

  Sr. High Point - Terri Hurley, Grand Meadow,  MN

 Jr. High Point - Mary Hurley, Grand Meadow,  MN  

 

2004 State Show Results!

2004 and 2002 Minnesota Horse Expo Photos!

National Western Stock Show as written about in Country Today features Minnesota exhibitors!

2003 State show results